top of page

Girls Basketball

2023-2024 All Class & All Division

Division 1

All Class

First Team

Jaina Yekelchik, Ponagansett

Jaelyn Holmes, North Kingstown

Madison Gill, Barrington

Amelia Polichetti, Bay View

Grace Martone, La Salle

Second Team 

Isys Dunphy, Barrington

Janaya Prince-Baquero, Barrington

Shanell Smith-Akpan, Classical 

Brooke Faunce, North Kingstown

Ava Wasylow, Bay View

Third Team 

Gyselle Mairs, Portsmouth

Finley Carr, South Kingstown

Maia Riccio, Cranston West

Riley Peloquin, Westerly

Anastasia Nerney, Ponaganset

Honorable Mention

Charlize Romero, Juanita Sanchez

Kyla Bucco, Cranston West 

Lucia Delponte, La Salle 

Shea Kalin, North Kingstown 

Olivia Durant, Portsmouth 

All Division

First Team

Jaelyn Holmes, North Kingstown

Brooke Faunce, North Kingstown

Amelisa, Polichetti, Bay View

Ava Wasylow, Bay View

Madison Gill, Barrington

Isys Dunphy, Barrington

Jaina Yekelchik, Ponaganset

Anastasia Nerney, Ponaganset

Gyselle Mairs, Portsmouth

Maia Riccio, Cranston West

Grace Martone, La Salle

Riley Pellegrino, Westerly

Finley Carr, South Kingstown

Charlize Romero, Juanita Sanchez

Shanelle Smith-Akpan, Classical

Second Team

Shea Kalin, North Kingstown

Maya Bigelli, North Kingstown

Qiana Sumner, Bay View

Gianna Paolino, Bay View

Janaya Prince-Baquero, Barrington

Riley Graveline, Barrington

Paige Doolittle, Ponaganset

Marron Nerney, Ponaganset

Ava Moore, Portsmouth

Olivia Durant, Portsmouth

Kyla Bucco, Cranston West

Olivia Tedeschi-Moran, Cranston West

Lucia Delponte, La Salle

Sydney Haik, Westerly

Victoria Hancock, South Kingstown

Sydney Pagnozzi, Scituate

Harmonie McDowell, East Providence

Third Team

Erin Hanrahan, North Kingstown

Avery Gomes, Bay View

Olivia Morrissette, Barrington

Caroline Rhodes, Ponaganset

Annie Hurd, Portsmouth

Saniyya Chase, Cranston West

Grace Lynch, La Salle

Julianna Voisnet, Westerly

Celine Barbera, South Kingstown

Ari Fernandes, Juanita Sanchez

Daniella Jiminez, Classical

Giada Achille, Scituate

Zarae Hall, East Providence

Vanessa Piscione, St. Raphael

Tess Margolis, Rogers

Division 2

All Class

First Team

Lauren Bousquet, Moses Brown 

Armani Rivera, Shea/Tolman Co-op 

Tiyara Gonzalez, Shea/Tolman Co-op

Jaelynn Perez, Moses Brown

Addison Johnson, Mt. St. Charles 

Second Team 

Elizabeth Gresian, West Warwick 

Keira Frias, Chariho 

Mya Jiminez, Cranston East

Bridgitt Van Etten, Cumberland

Jules White, Chariho

Third Team 

Krista Kasbarian, Smithfield

Anna Dziun, Mt. St. Charles

Emma Roberts, Mt. St. Charles

Trinity Burk, Shea/Tolman Co-op

Camille Oliveira, Tiverton

Honorable Mention

Hannah West, Moses Brown

Elsa White, Mt. Hope

Marielle Nassiff, Moses Brown

Annabelle Lally, Smithfield

Calla Davide, West Warwick

All Division

First Team

Lauren Bousquet, Moses Brown

Jaelynn Perez, Moses Brown

Tiyara Gonzalez, Tolman/Shea

Armani Rivera, Tolman/Shea

Keira Frias, Chariho

Jules White, Chariho

Addison Johnson, Mt. St. Charles

Anna Dzuin, Mt. St. Charles

Elizabeth Gresian, West Warwick

Krista Kasbarian, Smithfield

Bridgitt Van Etten, Cumberland

Canille Oliveira, Tiverton

Victoria Healey, Coventry

Elsa White, Mt. Hope

Mya Jiminez, Cranston East

Second Team

Marielle Nassiff, Moses Brown

Hannah West, Moses Brown

Trinity Burl, Tolman/Shea

Aryanna Blanco, Tolman/Shea

Tori Babineau, Chariho

Emily Ballard, Chariho

Emma Roberts, Mt. St. Charles

Adelaide Stojanowski, Mt. St. Charles

Calla Davide, West Warwick

Lexie Herceg, West Warwick

Annabelle Lally, Smithfield

Ashley Gagner, Smithfield

Allison Cassavant, Cumberland

Jenna Del Deo, Tiverton

Mallory Lavigne, Coventry

Bella Del Sesto, Prout

Catherine Neville, East Greenwich

Third Team

Vivian Stone, Moses Brown

Ka'syra Fernandes, Tolman/Shea

Megan Ballard, Chariho

Mariia Solovian, Mt. St. Charles

Michelle Motta, West Warwick

Amelia McCreight, Smithfield

Payton Goulding, Cumberland

Ellery Pacheco, Tiverton

Sara Sacchetti, Coventry

Emily Moran, Mt. Hope

Jayna Gunderway, Cranston East

Erin Young, Prout

Brooke Fairbanks, East Greenwich

Ameera Quinones, East Greenwich

Alanna Colon, Woonsocket

Division 3

All Class

First Team

Grace Blessing, Narragansett

Ella Johnson, Exeter West Greenwich

Lauren Cipriano, Lincoln 

Lusine Hagopian, North Providence

Emma Mears, Exeter West Greenwich 

Second Team 

Kate Zonin, North Smithfield 

Adeline Areson, Toll Gate

Pamela Galva, Central Falls 

Delaney Bonneau, Narragansett 

Sarah Berube, Lincoln School

Third Team 

Ava Ayotte, Burrillville

Reign Whiteing, Lincoln School

Tayla Valentin, Lincoln

Mya Silveira, North Kingstown 

Kendall Husband, Exeter West Greenwich 

 

Honorable Mention

Kate Hebert, Exeter West Greenwich

Makenna Heon, North Providence

Brooke Caffrey, Narragansett

Bryson Murray, North Smithfield

Dulce Garcia, Toll Gate

All Class

First Team

Grace Blessing, Narragansett

Delaney Bonneau, Narragansett

Ella Johnson, Exeter/West Greenwich

Emma Mears, Exeter/West Greenwich

Kate Zonin, North Smithfield

Mya Silveira, North Smithfield

Lusine Hagopian, North Providence

Makenna Heon, North Providence

Adeline Areson, Toll Gate

Sarah Berube, Lincoln School

Lauren Cipriano, Lincoln

Second Team

Brooke Caffrey, Narragansett

Dharma Parks, Narragansett

Kendall Husband, Exeter/West Greenwich

Kate Hebert, Exeter/West Greenwich

Raeghan Reilly, North Smithfield

Bryson Murray, North Smithfield

Riddhi Mistry, North Providence

Dulce Garcia, Toll Gate

Mary McNulty, Toll Gate

Reign Whiteing, Lincoln School

Holiday Horton, Lincoln School

Tayla Valentin, Lincoln

Ava Ayotte, Burrillville

Pamela Galva, Central Falls

Jenna Andrade, Pilgrim

Third Team

Alexa Poirier, Narragansett

Niniola Olawuyi, Exeter/West Greenwich

Ava O'Neill, North Smithfield

Andrea Vasquez, North Providence

Amanda Preston, Toll Gate

Hevin Stanford, Lincoln School

Brielle Lmabert, Lincoln

Grace Diallo, Burrillville

Arielly De Andrade, Central Falls

Kathryn Mahoney, Pilgrim

Ella Bolano, Middletown

Division 4

All Division

First Team

Jayanah Rollins, Johnston

Anabella Gesualdi, Johnston

Aniyah Gomes, Davies

Maddison Belanger, Davies

Jorday Johnson, Hope

Sa-Moni McKay, Hope

Eloise Wetherby, PCD

Bailey Payne, Block Island

Second Team

Ava Waterman, Johnston

Aubree Allen, Johnston

Destiny Marrero, Davies

Ojone Ali, Davies

Ja'Ray Washington, Hope

Eridania Mendoza, Hope

Ada Wetherby, PCD

Juliana Jaramillo, Block Island

Third Team

Olivia Iafrate, Johnston

Kylie Robert, Davies

Evianna Lankford, Hope

Cora Ryan, Block Island

Arghennis Disla, Blackstone Valley Prep

Keylynne Collado, Times2, PC, St Pat

Ciara Rosario, Central

bottom of page